denticode


a year ago

TurkishHTML Nedir?

Bir web sayfasının kalıbını-içeriğini belirler, iskeletini oluşturur.Bir internet sitesine baktığınızda büyük başlıklar, küçük alt başlıklar, paragraflar, irili ufaklı çerçeveler ve bu çerçevelerin içinde resimler vesaire görürsünüz. İşte bunların ne olduğunu, yani başlık mı, paragraf mı, tablo mu olduğunu bilgisayara söylememiz gerekir. Yani özetle, internet sitesini oluşturanlar, tarayıcılara (bilgisayara) html etiketleriyle derler ki bu eleman yazının başlığı, şu eleman yazının paragrafı, şu eleman da tablo; internet sitesini ziyaret edenlere bunları göstereceksin. Bir kişi de o siteyi ziyaret ettiğinde bilgisayar da kendisine verilen bu kodlara göre kullanıcıya başlığı, paragrafı, tabloyu gösterecektir.

Bunların oluşturulması amacıyla özel html etiketleri kullanılır. Bu etiketler, açılır kapanır olan ve kendiliğinden kapanan şeklinde olabilir. Ayrıca bu etiketlerde,attribute adı verilen, sayfa elemanına bazı özelliklerin verilmesi amacıyla, ilave bilgiler içeren bölümler vardır.

Şayet aşağıdaki css editöründeki tüm kodları silerseniz, HTML'in ne olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Css ve javascript bu sayfa elemanlarına istenen estetik görünümü sağlar, hareket kazandırır.


html

<!DOCTYPE html> <html> <head> <title></title> </head> <body> <h1>Merhaba Dünya</h1> <p>HTML, "Hyper Text Markup language" ifadesinin baş harflerinden oluşan işaretleme dilini ifade etmektedir. Son sürümü HTML5'tir.Programlama dili değildir, yani tek başına bilgisayarın belli görevleri yerine getirmesini sağlamaz. Biçimlendirme dilidir.</p> </body> </html>

css

h1 { color: blue; text-align: center; font-family: "Arial"; font-size: 50px; } p { color: green; text-align: justify; font-family: "Arial"; font-size: 14px; }

javascript


You must login first. Login


Would you like to make the first comment?


Creative Commons License
Written descriptions and code snippets are licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(Youtube videos have their own licenses).