denticode


a year ago

TurkishJavascript Nedir ve Javascript ile Neler Yapılabilir?

Javascript, uzunca bir süredir sadece tarayıcıda (Chrome, Firefox, Safari vb.), yani client tarafında çalışan ve web site içeriğini hareketli hale getiren bir script dili olarak işlev gördü. Node.js'in geliştirilmesiyle birlikte, server tarafında da işlev gören bir dil haline geldi.

Tıpkı insanların diğer insanlarla anlaşabilmesi için bir dile ihtiyaç duymaları gibi, biz insanların bilgisayarlarla, onların işlemcileri (CPU) vasıtasıyla iletişim kurabilmesi için de bir dile ihtiyacımız vardır. Bu dil, makine dilidir. Yüksek seviyeli programlama dillerini ise makine anlamaz. Bu dillerin makine diline dönüştürülmesi gerekir. Javascript, kendi kendine çalışan programlama dillerinin aksine, başka diller ile yazılan programlar tarafından yorumlanır. Bunu sağlayan da, yukarıda bahsettiğimiz gibi node.js'tir. Node.js, Javascript kodlarını makine diline çeviren bir programdır.

Kullanım alanının genişlemesiyle birlikte Javascript ile yapılabileceklerin de sınırı bir hayli genişlemiştir. Web siteleri, dinamik web uygulamaları, oyunlar, masa üstü uygulamalar, mobil uygulamalar ve hatta robotik programlama bile yapılabilmektedir.


html

<!-- Kullanılmamıştır -->

css

/* Kullanılmamıştır */

javascript

// Kullanılmamıştır

You must login first. Login


Would you like to make the first comment?


Creative Commons License
Written descriptions and code snippets are licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(Youtube videos have their own licenses).