denticode


a year ago

TurkishJavascript Kodlarını Veya Javascript Dosyasını HTML Dosyasına Ekleme

Javascript kodlarını HTML dosyasına eklemenin iki yolu vardır:
  • Direkt HTML dosyası içerisine yazabiliriz. HTML dosyası içine yazacaksak, kodları script etiketi içinde yazıyoruz. document.write örnek olması açısından kullanılmıştır, kafanızı karıştırmamalıdır. Dokümana yazdırmak için kullanılır.
  • Ayrı bir Javascript dosyası oluşturarak, bunu bir bağlantı ile HTML dosyasına bağlayabiliriz. Bunun için, HTML dosyamıza aşağıdaki gibi bağlantıyı belirten etiketi giriyoruz (src, javascript dosyamızın konumunu belirlerken, main.js ise javascript dosyamızın adıdır. Dosyamızın adıni istediğimiz şekilde belirleyebiliriz).

Kodları HTML dosyasında istediğimiz bölgeye yerleştirebiliriz.


html

<!DOCTYPE html> <html lang="tr-TR"> <head> <title>Codenti</title> <!-- Javascript kodlarını istersek head kısmına yerleştirebiliriz. --> <!-- <script></script> etiketleri arasında herhangi bir şey yok. Çünkü bu kodlar main.js adlı javascript dosyasından geliyor. --> <script src="main.js"></script> </head> <body> <!-- Javascript kodlarını istersek de body kısmına yerleştirebiliriz. --> <!-- Direkt HTML dosyası içine yazma örneği. --> <script> document.write("HTML dosyası içine yazılan javascript kodu çıktısıdır."); </script> </body> </html>

css

/* Kullanılmamıştır */

javascript

document.write("main.js isimli javascript dosyasına yazılan kodların çıktısıdır.");

You must login first. Login


Would you like to make the first comment?


Creative Commons License
Written descriptions and code snippets are licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(Youtube videos have their own licenses).